Ениќој (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ениќој
Δήμος Αμφίπολης

Карта на општина Ениќој
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Сер
Гео. област: Зихна
Население: 10.952 (2021)
Седиште: Радулево
Нас. места: 23
Пошт. бр.: 620 41
Пов. бр.: 23240-7
Портал: amfipoli.gr/

Општина Ениќој (грчки: Δήμος Αμφίπολης, Димос Амфиполис) — општина во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е селото Радулево (Родоливос). Поголем дел од општината припаѓа на традиционалната историско-географска област Зихна.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Ениќој е создадена на 1 јануари 2011 по законот „Каликратис“[1] со спојување на четири стари општини: Ениќој (Амфиполи), Кормишта (Кормиста), Ќупќој (Проти) и Радулево (Родоливос).

Општинска единица Ениќој[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Ениќој на картата на некогашниот округ Сер.

Општинската единица Ениќој ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Провишта
 • село Провишта (или Превишта; Παλαιοκώμη, Палеокоми)
 • село Ново Фили (Νέα Φυλή, Неја Фили) новосоздадено
 • Општински оддел Ениќој
 • Општински оддел Локвица
 • село Локвица (Μεσολακκιά, Месолакија)
 • село Нова Локвица (Νέα Μεσολακκιά , Неја Месолакија) новосоздадено
 • Општински оддел Ново Крушево

На територијата на општинската единица се наоѓале и поранешните села Горно Крушево (Ано Кердилија) и Долно Крушево (Като Кердилија) чие население е префрлено во новосоздаденото Ново Крушево.

Општинска единица Кормишта[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Кормишта на картата на некогашниот округ Сер.

Општинската единица Кормишта со седиште во Нова Бафра ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во историско-географската област Зихна во Источна Македонија:

 • Општински оддел Нова Бафра
 • село Нова Бафра (Νέα Μπάφρα, Неја Бафра) новосоздадено
 • Општински оддел Баница
 • Општински оддел Кормишта
 • Општински оддел Череплен
 • село Череплен (или Черепљан; Ηλιοκώμη, Илиокоми)

Општинска единица Ќупќој[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Ќупќој на картата на некогашниот округ Сер.

Општинската единица Ќупќој со седиште во Ќупќој ги опфаќа следниве три села во областа Зихна:

 • Општински оддел Ќупќој
 • Општински оддел Анџишта
 • Општински оддел Витачишта

Општинска единица Радулево[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Радулево на картата на некогашниот округ Сер.

Општинската единица Радулево со седиште во Радулево ги опфаќа следниве три села во областа Зихна:

 • Општински оддел Радулево
 • село Радулево (или Радолиово; Ροδολίβος, Родоливос)
 • Општински оддел Волчишта
 • Општински оддел Шемолтос
 • село Шемолтос (или Шемалтос, Семалто; Μικρό Σούλι, Микро Сули)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]