Волчишта (Зихненско)

Координати: 40°56′48.8″N 23°55′25.3″E / 40.946889° СГШ; 23.923694° ИГД / 40.946889; 23.923694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волчишта
Волчишта во рамките на Егејска Македонија
Волчишта
Местоположба на Волчишта во Егејска Македонија

Карта

Координати 40°56′48.8″N 23°55′25.3″E / 40.946889° СГШ; 23.923694° ИГД / 40.946889; 23.923694
Држава Грција
Област Централна Македонија
Округ Сер
Општина Ениќој
Ист.-гео. област Зихна
Население 111 жит.
(поп. 2021)
Пошт. бр. 62041
Шифра во ЕЛСТАТ 1202010201
Надм. вис. 220 м

Волчишта — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]