Ново Крушево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ново Крушево
Ново Крушево is located in Грција
Ново Крушево
Ново Крушево (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Ново Крушево — село во Егејска Македонија, Република Грција. Создадено е од жителите на поранешните села Горно и Долно Крушево.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]