Ќупќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќупќој
Πρώτη
Ќупќој is located in Грција
Ќупќој
Ќупќој
Местоположба во рамките на округот
Dimos protis.png
Координати: 40°57′N 24°00′E / 40.950° СГШ; 24.000° ИГД / 40.950; 24.000Координати: 40°57′N 24°00′E / 40.950° СГШ; 24.000° ИГД / 40.950; 24.000
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСер
ОпштинаЕниќој
Население (2001)[1]
 • Општ. един.2.999
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΕΡ

Ќупќој или Ќуп Ќој (грчки: Πρώτη, Проти, во превод прво, до 1927 г. Κιούπκιοϊ, Ќупќој, турски: Küpköy, од küp, грне и köy, село) — село во општината Ениќој (Амфиполи) во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција.

Ова е родно село на Константин Караманлис (1907–1998) — четирикратен премиер и двократен претседател на Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]