Шемолтос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шемолтос
Μικρό Σούλι
Шемолтос is located in Грција
Шемолтос
Шемолтос
Местоположба во областа
Шемолтос во рамките на Ениќој (општина)
Шемолтос
Местоположба на Шемолтос во општината Ениќој и областа Централна Македонија
Координати: 40°53′N 23°56′E / 40.883° СГШ; 23.933° ИГД / 40.883; 23.933Координати: 40°53′N 23°56′E / 40.883° СГШ; 23.933° ИГД / 40.883; 23.933
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски округ
ОпштинаЕниќој
Општ. единицаРадулево
Надм. вис.&10000000000000300000000300 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно550
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Шемолтос — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]