Радулево

Координати: 40°55′N 23°58′E / 40.917° СГШ; 23.967° ИГД / 40.917; 23.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Радулево
Ροδoλίβος
Радулево is located in Грција
Радулево
Радулево
Местоположба во рамките на префектурата
Dimos rodolivous.png
Координати: 40°55′N 23°58′E / 40.917° СГШ; 23.967° ИГД / 40.917; 23.967
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСер
ОпштинаЕниќој
Население (2001)[1]
 • Општ.3.284
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΕΡ

Радулево или Родулево (често Радолиово; грчки: Ροδoλίβος, Родоливос) — село и поранешна општина во Серскиот во Егејска Македонија. Со реформите на локалната управа во 2011 г, местото влегло под општината Ениќој (Амфиполи) и игра улога на нејзин административен центар.[2] Оддалечено е 30 км од градот Драма. Населението брои 3.284 жители (2011). Сместено е на подножјето на планината Кушница.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Каликратов закон Архивирано на 11 септември 2020 г. - Министерство за внатрешни работи на Грција (грчки)