Баница (Зихненско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баница
Баница во рамките на Грција
Баница
Баница (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Географска широчина 41 ° 1' 59" сев. ш.
Географска должина 24° 4' 59" ист. д.


Баница (грчки: Συμβολή, Символи) е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]