Прејди на содржината

Баница (Зихненско)

Координати: 41°1′59″N 24°4′59″E / 41.03306° СГШ; 24.08306° ИГД / 41.03306; 24.08306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баница
Баница во рамките на Егејска Македонија
Баница
Местоположба на Баница во Егејска Македонија
Баница на карта

Карта

Координати 41°1′59″N 24°4′59″E / 41.03306° СГШ; 24.08306° ИГД / 41.03306; 24.08306
Население 164 жители жит.
(2021)
Шифра во ЕЛСТАТ 1202030401

Баница (грчки: Συμβολή, Символи) е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]