Пидна-Колиндар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Пидна-Колиндар
Δήμος Πύδνας–Κολινδρού
Dimos Pydnas - Central Macedonia.svg
Општина Пидна-Колиндар во областа Централна Македонија
Dimarxio eginio.jpg
Општинската управа во Либаново
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Пиерија
Гео. област: Пиериска Рамница
Население: 21 110 (2001)
Седиште: Либаново
Нас. места: 20
Пошт. бр.: 603 00
Пов. бр.: 23530-2
Портал: aiginio.gr

Пидна-Колиндар (грчки: Δήμος Πύδνας–Κολινδρού, Димос Пиднас-Колиндру) — општина во Егејска Македонија, денес округот Пиерија, Грција. Опфаќа села од Берско и Катеринско. Административен центар е градот Либаново.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Пидна-Колиндар е создадена во 2011 г. со обединување на општините Либаново (Егинио), Колиндар (Колиндрос), Метони и Пидна по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Колиндар[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Колиндар на картата на некогашниот округ Пиерија.
Управата во Колиндар.

Според пописот од 2001 г., општината Колиндар (Δήμος Κολινδρού) со седиште во Колиндар има 5 223 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Колиндар (3 895 жители)
 • село Колиндар (Κολινδρός, Колиндрос) (3 629 жители)
 • село Лозјано (Παλιάμπελα, Палјамбела) (266 жители)
 • Општински оддел Волчишта
 • село Волчишта или Волчица (Λιβάδι, Ливади) (307 жители)
 • Општински оддел Кастанија (746 жители)
 • Општински оддел Радјани
 • село Радјани (Ρυάκια, Рјакија) (598 жители)

Општинска единица Либаново[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Либаново на картата на некогашниот округ Пиерија.

Според пописот од 2001 г., општината Либаново (Δήμος Αιγινίου) има 5264 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Либаново (4548 жители)
 • град Либаново (Αιγίνιο, Егинио) (4280 жители)
 • село Милово (Μεγάλη Γέφυρα, Мегали Гефира) (268 жители)
 • Општински оддел Долно Хани
 • село Долно Хани или Като Хани (Καταχάς, Катахас) (716 жители)

Општинска единица Метони[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Метони на картата на некогашниот округ Пиерија.
Управата во Макријалос.

Според пописот од 2001 г., општината Метони (Δήμος Μεθώνης) со седиште во Макријалос има 6 611 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Макријалос (1872 жители)
 • село Макријалос (Μακρύγιαλος) (1851 жител) новосоз. босанско
 • село Пидна (или Стара Пидна; Αρχαία Πύδνα, Археја Пидна) (21 жител)
 • Општински оддел Метони (1022 жители)
 • село Метони (Μεθώνη) (996 жители) новосоз. босанско
 • село Ајани (Αγιάννης, Ајанис) (26 жители)
 • Општински оддел Нов Ахтопол
 • село Нов Ахтопол (Νέα Αγαθούπολη, Неја Агатуполи) (421 жител) новосоздадено
 • Општински оддел Старо Елевтерохори

Општинска единица Пидна[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Пидна на картата на некогашниот округ Пиерија.
Управата во Китрос.

Според пописот од 2001 г., општината Пидна (Δήμος Πύδνας) со седиште во Китрос има 4 012 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Китрос (1556 жители)
 • село Китрос (Κίτρος) (1506 жители)
 • село Тузла (Αλυκή, Алики) (50 жители)
 • Општински оддел Палјани
 • село Палјани (Σφενδάμι, Сфендами) (1167 жители)
 • Општински оддел Палеонестани (589 жители)
 • Општински оддел Салонија Кукос

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]