Иматија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Берско)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иматија
Περιφερειακή ενότητα Ημαθίας
Округ
Општини во округот Иматија
Општини во округот Иматија
Иматија во Грција
Иматија во Грција
Координати: 40°35′ СГШ 22°15′ ИГД / 
Земја Грција
Област Централна Македонија
Админ. центар Бер
Управа
 • Управник Костас Карапанајиотидис
Површина
 • Вкупна 1.701 km2 (657 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 140.611
 • Густина 83/km2 (210/sq mi)
Поштен. бр. 59x xx
Повик. бр. 233x0
Рег. таб. HM
Мреж. место imathia.gr

Иматија (грчки: Ημαθία) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Бер. Подрачјето на округот се совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Берско“. Денешниот округ е именуван по долномакедонската област Ематија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Североисточниот дел на Иматија, заедно со долното течение на реката Вистрица ја образуваат огромна плодната рамнина Урумлак, позната произведува по одгледувањето на овошни култури како праската и јагодата. Голем дел од населението живее на ова подрачје, каде се наоѓаат градовите Гида и Бер. Иматија има и мал брег на Солунскиот Залив околу устието на Вистрица. Западниот дел на округот е планински. Највисока планина е Каракамен, која се издига на 2.052 м кај Негуш. Јужно од Бистрица, во јужниот на Иматија се протегаат и делови од планината Шапка. Иматија административно се граничи со окрузите Пиерија на југ, Кожани на запад, Постол на север и Солун на исток. Има претежно средоземна клима со топли суви лета и благи врнежливи зими.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Иматија се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Окрузи во Грција