Праска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Праска
Autumn Red peaches.jpg
Есенски црвени праски, напречен пресек
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Rosales
Семејство: Rosaceae
Род: Prunus
Подрод: Amygdalus
Вид: P. persica
Биномен назив
Prunus persica
(L.) Batsch

Праската е средноевропско овошје кое многу се употребува во исхраната на луѓето. Таа најмногу се употребува свежа, а во последно време се прават и голем број сокови од праска. Најголеми количестав праски се произведуваат во Европа, потоа во Северна Америка и Јужна Америка и на други места.