Лутеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лутеин
Luteine - Lutein.svg
Space-filling model of lutein
Назнаки
127-40-2 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:28838 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL173929 Yes check.svgОк
ChemSpider 4444655 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 5281243
UNII X72A60C9MT Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Red-orange crystalline solid
Точка на топење
Нерастворлив
Растворливост во fats Soluble
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Лутеинот е ксантофил и е еден од 600-те каротеноиди во природата. Лутеинот се синтетизира само во растенијата и како и другите ксантофили го има во големи количества во листениот зеленчук, како спанаќот, кељот и жолтите моркови.

Ретината кај луѓето акумулира лутеин и зеаксантин.