Бер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бер
Βέροια
Ноќна панорама на Бер од ридот Вила Викела во мај 2008.
Ноќна панорама на Бер од ридот Вила Викела во мај 2008.
Местоположба
Бер се наоѓа во Грција
Бер
Координати 40°31′ СГШ 22°12′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Централна Македонија
Округ: Иматија
Градоначалник: Хариклија Усулѕоглу-Георгиади
Население (2001)[1]
 - Население: 47.411 жит.
 - Површина: 359,146 км2
 - Густина: 132 жит/км2
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина: 128 м
Пошт. бр.: 591 00
Повик бр.: 23310
Рег. табл.: ΗΜ
Портал
www.veria.gr

Бер (грчки: Βέροια, турски: Karaferye) — град во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Ова е главен град на округот Иматија и истоимената Општина Бер. Бер се наоѓа во југоисточното подножје на Каракамен и има 47.411 жители (2001).

Природни одлики[уреди | уреди извор]

Бер се наоѓа во западниот низински дел на Егејска Македонија во местото каде што земјата се воздигнува образувајќи ја планината Каракамен. Градот се наоѓа на 128 м.н.в.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот за прв пат беше споменат во 432 година п.н.е. Именуван е по митски творец Верон или неговата ќерка Верита. Градот има стекнато значење во времето на Античка Македонија, каде што тој стана вториот по големина град по важност, веднаш после главниот град Пела. Градот одигра важна улога за време на периодот на Стариот Рим и Византија. Конечно, во текот на долг период на 1436-1912 тој бил под Турците, за потоа да стане дел од модерна Грција.

Население[уреди | уреди извор]

Етничките Грци преовладуваат со населението и голем дел од нив се потомците на протераните Грци од Мала Азија во текот на првата половина на 20 век. Во текот на последните три пописи движењето на населението е:

  • 1981 година 37.966
  • 1991 година 37.858
  • 2001 година 42.794

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)