Прејди на содржината

Добра (село)

Координати: 40°32.40′N 22°11.15′E / 40.54000° СГШ; 22.18583° ИГД / 40.54000; 22.18583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Добра
Καλή Παναγιά
Добра is located in Грција
Добра
Добра
Местоположба во областа
Добра во рамките на Бер (општина)
Добра
Местоположба на Добра во Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°32.40′N 22°11.15′E / 40.54000° СГШ; 22.18583° ИГД / 40.54000; 22.18583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаБер
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население
 • Вкупноиселено
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Добра (грчки: Καλή Παναγιά, до 1927 година Δοβρά или Ντοβρά, Довра[1]) — поранешно село во Берско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Бер на округот Иматија, Грција. Традиционално било населено со Македонци.

Географија[уреди | уреди извор]

Добра била разположена на 3 км северно од општинскиот центар Бер, во југоисточните падини на планината Каракамен. Крај селото е Добренскиот манастир.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е уништено во 1822 г. при задушувањето на Негушкото востание. Обновено е во 1928 г. кога таму се доведени грчки колонисти. Во 1926 г. е преименувано во Кали Панагија, што е грчки превод на името на манастирот „Богородица Добра“ по кој е наречено селото. Поради лошите услови речиси целото село било напуштено. По Граѓанската војна (1946–1949) селото повторно е обновено како сиропиталиште за бездомни деца. По затворањето на сиропиталиштето Добра е избришана од евиденцијата на населени места.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 384 439 353 109 9
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  2. 2,0 2,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 9. ISBN 9989-9819-5-7.