Прејди на содржината

Маруша (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Маруша
Маруша во рамките на Егејска Македонија
Маруша
Местоположба на Маруша во Егејска Македонија
Маруша на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Маруша — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]