Прејди на содржината

Креватас

Координати: 40°33.22′N 22°11.40′E / 40.55367° СГШ; 22.19000° ИГД / 40.55367; 22.19000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Креватас
Κρεββατάς
Креватас is located in Грција
Креватас
Креватас
Местоположба во областа
Креватас во рамките на Бер (општина)
Креватас
Местоположба на Креватас во Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°33.22′N 22°11.40′E / 40.55367° СГШ; 22.19000° ИГД / 40.55367; 22.19000
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаБер
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Креватас (грчки: Κρεββατάς или Κρεβατάς) — поранешно село во Берско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Бер на округот Иматија, Грција.

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 5 км северозападно од градот Бер и на 1 км југоисточно од Туркохор.[1]

Историја

[уреди | уреди извор]

Селото било чифлигарско. За првпат се спомнува на пописот од 1920 г. со 16 жители.[1] Во 1920-тите тука се доведени грчки колонисти. Во 1928 г. тоа е забележано како мештанско-дојденско село со 17 лица (5 семејства)[2] Во 1950-тите е споено со Бер и така престанало да постои.[1]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 15. ISBN 9989-9819-5-7.
  2. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 30 јуни 2012