Лазохори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазохори
Λαζοχώρι
Лазохори is located in Грција
Лазохори
Лазохори
Местоположба во областа
Лазохори во рамките на Бер (општина)
Лазохори
Местоположба на Лазохори во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°34′N 22°12′E / 40.567° СГШ; 22.200° ИГД / 40.567; 22.200Координати: 40°34′N 22°12′E / 40.567° СГШ; 22.200° ИГД / 40.567; 22.200
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаБер
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно380
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лазохори (грчки: Λαζοχώρι, книжевно: Λαζοχώριον, Лазохорион) — новосоздадено село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Бер, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу пет километри северно од градот Бер, во непосредна близина и од источна страна на железничката пруга, на надморска височина од 55 метри.[2] Сместено е помеѓу селата Туркохор и Тарамон.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото било основано пред 1920 година од грчки бегалци од Турција, најверојатно веднаш по завршувањето на Првата светска војна. Првично во него биле сместено 43 бегалски семејства со вкупно 156 жители. Првпат е забележано во пописот од 1920 година.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото е доста богато, бидејќи располага со плодни обработливи површини кои се наводнуваат. Населението главно се занимава со земјоделство. Најмногу се произведува овошје (праски и јаболка), памук и пченица.

Население[уреди | уреди извор]

Селото првпат е регистрирано во 1920 година како чисто бегалска населба со 86 жители. Во 1928 година имало 167, а во 1940 година 257 жители. Во 1951 година биле попишани 124, во 1961 година 230, во 1971 година 188, во 1981 година 178, а во 1991 година 167 жители.[2]

Во пописот од 2001 година, селото било забележано со 166 жители. Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 380 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 257 124 230 188 178 167 166 380
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Бер со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Бер, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Бер, во кој покрај Лазохори влегува и градот Бер и селата Меч, Мустали и Тарамон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 16.