Љановрохи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љановрохи
Λιανοβρόχι
Љановрохи is located in Грција
Љановрохи
Љановрохи
Местоположба во областа
Љановрохи во рамките на Бер (општина)
Љановрохи
Местоположба на Љановрохи во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°32′N 22°11′E / 40.533° СГШ; 22.183° ИГД / 40.533; 22.183Координати: 40°32′N 22°11′E / 40.533° СГШ; 22.183° ИГД / 40.533; 22.183
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаДобра
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно22
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Љановрохи (грчки: Λιανοβρόχι) — село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Бер, во Централна Македонија, Грција. Населението брои 22 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Сланица, околу 2 км северозападно од градот Бер, крај патот што води за селото Костемар, на надморска височина од 100 м.

Население[уреди | уреди извор]

Во пописот спроведен во 2001 година, селото било попишано со 24 жители. Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 22 жители.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Добра со седиште во селото Јанчишта, која припаѓа на поголемата општина Бер, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Чорново, во кој влегуваат и селата Чорново, Костемар и Свети Никола.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.