Прејди на содржината

Куманич (Берско)

Координати: 40°31′N 22°10′E / 40.517° СГШ; 22.167° ИГД / 40.517; 22.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куманич
Κομνήνειο
Куманич is located in Грција
Куманич
Куманич
Местоположба во областа
Куманич во рамките на Бер (општина)
Куманич
Местоположба на Куманич во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°31′N 22°10′E / 40.517° СГШ; 22.167° ИГД / 40.517; 22.167
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаБер
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно97
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Куманич (грчки: Κομνήνειο, книжевно: Κομνήνειον, Комнинион, старо Κούμανιτς, Куманицион) — село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Бер, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу три километри западно од градот Бер, на надморска височина од 420 метри.[2]

Сместено е на планината Каракамен.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е постара населба, но било уништено за време на Негушкото востание во 1822 година. Подоцна, во 1923 година било обновено, кога грчките власти во селото донеле 26 бегалски семејства со вкупно 98 жители, колку што биле забележани во селото во 1928 година.[2]

Во рамките на атарот на селото Куманич, подоцна било создадено и издвоено од Куманич, селото Долно Куманич.

Население[уреди | уреди извор]

По обновувањето на селото во 1928 година, селото било забележано со 98 жители. Во 1940 година е евидентирано со 160, во 1951 година со 135, во 1961 година со 98, во 1971 година со 18, а во 1981 година со 25 жители. Куманич во последните години започнало да се обновува и со тоа со пописот во 1991 година било забележано со 77 жители.[2]

Во пописот од 2001 година, селото било забележано со 45 жители. Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 70 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 160 136 98 18 25 77 45 70 97
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Бер со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Бер, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Лужица, во кој покрај Куманич се наоѓаат и селата Лужица и Долно Куманич.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 10.