Метохи (Берско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метохи
Μετόχι
Метохи is located in Грција
Метохи
Метохи
Местоположба во областа
Метохи is located in Бер (општина)
Метохи
Местоположба на Метохи во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°27′N 22°23′E / 40.450° N; 22.383° E / 40.450; 22.383Координати: 40°27′N 22°23′E / 40.450° N; 22.383° E / 40.450; 22.383
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаКутлеш
Население (2011)[1]
 • Вкупно110
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Метохи (грчки: Μετόχι) — село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Бер, во Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа југоисточно од градот Бер, во најсеверните падини на планината Шапка, крај патот од гратчето Кутлеш за Бер.

Население[уреди | уреди извор]

Во пописот спроведен во 2001 година, селото било попишано со 73 жители. Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 110 жители.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Кутлеш со седиште во гратчето Кутлеш, која припаѓа на поголемата општина Бер, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Метохи, во кој е единствено село.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.