Бер (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Бер
Δήμος Βέροιας

Општина Бер на картата на областа Централна Македонија

Општинската управа во Бер
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Иматија
Гео. област: СланицаУрумлак
Население: 61.582 (2021)
Седиште: Бер
Нас. места: 44
Пошт. бр.: 691 00
Пов. бр.: 25310
Портал: veria.gr

Бер (грчки: Δήμος Βέροιας, Димос Вериjaс) — општина во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е истоимениот град Бер. Општината е дел од округот Иматија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Бер е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“.[1] со спојување на пет стари општини: Апостол Павле, Бер, Кутлеш, Добра и Македонида.

Напомена: Називите на општините „Апостол Павле“ и „Македонида“ се произволно дадени грчки називи што не се однесуваат на ниедно постоечко место.

Општинска единица Апостол Павле[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Апостол Павле на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Апостол Павле со седиште во Микрогуш (Макрохори) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во областа Сланица и областа Урумлак:

 • Општински оддел Брањате
 • село Брањате (или Брајнат; Νέα Νικομήδεια, Неја Никомидиja)
 • Општински оддел Ѓавато
 • Општински оддел Колура
 • Општински оддел Луковица
 • село Нова Луковица (Νέα Λυκόγιαννη, Неја Ликојани) новосоздадено
 • село Луковица (или Луковишта, Παλαιά Λυκόγιαννη, Палеја Ликојани)
 • Општински оддел Микрогуш

Општинска единица Бер[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Бер на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Бер ги опфаќа градот Бер и следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Бер
 • град Бер (Βέροια, Верија)
 • село Лазохори (Λαζοχώρι) новосоздадено
 • село Меч (Μέση, Меси)
 • село Мустали (Κυδωνοχώρι, Кидонохори)
 • село Тарамон (Ταγαροχώρι, Тагарохори)
 • Општински оддел Асомата
 • Општински оддел Долјани
 • Општински оддел Долно Шел
 • Општински оддел Кастанија
 • Општински оддел Кумштица
 • Општински оддел Лужица
 • Општински оддел Пророк Илија
 • село Свети Илија (Προφήτης Ηλίας, Профитис Илијас) новосоздадено
 • Општински оддел Рахи
 • Општински оддел Варвара
 • село Варвара (Αγία Βαρβάρα, Агија Варвара) новосоздадено
 • Општински оддел Топљани
 • село Топљани (Γεωργιανοί, Георгијани)
 • село Извор (Λευκόπετρα, Левкопетра)

Општинска единица Добра[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Добра на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Добра со седиште во Јанчишта (Агиос Георгиос) ги опфаќа следниве општински оддели и населени места во областа Сланица и планината Каракамен (Вермио):

 • Општински оддел Јаворница
 • Општински оддел Јанчишта
 • село Јанчишта (Άγιος Γεώργιος, Агиос Георгиос)
 • Општински оддел Света Марина
 • Општински оддел Туркохор
 • Општински оддел Чорново
 • село Чорново (Φυτεία, Фитија)
 • село Костемар (Κωστοχώρι, Костохори)
 • село Љановрохи (Λιανοβρόχι) новосоздадено
 • село Свети Никола (Άγιος Νικόλαος, Агиос Николаос)

Општинска единица Кутлеш[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Кутлеш на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Кутлеш со седиште во Кутлеш ги опфаќа следниве општински оддели и населени места и 1 манастир во областа Урумлак:

 • Општински оддел Кутлеш
 • Општински оддел Метохи
 • метох Метохи (Μετόχι) новосоздадено
 • Општински оддел Палатица
 • село Палатица (или Палатич; Παλατίτσια, Палатиција)
 • Општински оддел Сикија

Општинска единица Македонида[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Македонида на картата на некогашниот округ Иматија.

Општинската единица Македонида со седиште во Боштани ги опфаќа следниве општински оддели и населени места и 1 манастир:

 • Општински оддел Боштани
 • Општински оддел Восово
 • Општински оддел Драчко
 • село Драчко (или Драчкуп, Дирачко; Δάσκιο, Даскио)
 • Општински оддел Куково

Поранешни села[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓаат и поранешните села Карачали (Мавродендрион) и Садина (Карави), кои денес се составен дел од градот Бер.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]