Прејди на содржината

Берски манастир

Координати: 40°27′30″N 22°14′20″E / 40.45833° СГШ; 22.23889° ИГД / 40.45833; 22.23889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Серски манастир
Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου Βέροιας
Поглед на манастирот
Карта
40°27′30″N 22°14′20″E / 40.45833° СГШ; 22.23889° ИГД / 40.45833; 22.23889
МестоБер
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
Архијерејско намесништвоБер
ЕпархијаБерско-негушко-камбаниска

Берски манастир „Свети Јован Претеча“ (грчки: Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Βέροιας), познат и како Берски скит (Σκήτη Βέροιας) — манастир кај градот Бер, Егејска Македонија. Влегува во состав на Берско-негушко-камбаниската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Географија[уреди | уреди извор]

Поглед на реката Бистрица од манастирот

Манастирот е сместен на 12 км јужно од Бер во пазувите на планината Шапка, на десниот брег на реката Бистрица.[3] Најблиско населено место е Варвара, кое се наоѓа на половина од Бер до манастирот.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот веројатно е изграден во IX век.[2] Во 1822 г. за време на Негушкото востание манастирот изгорен од Турците, и од него останал само параклисот „Св. Преображение“.[2] Обновен е во 1830 г.[4]

Во Берскиот манастир се чуваат мошти на разни светци како Јован Претеча, Лука Евангелист, Јован Златоуст и други.[5] Тука се чува и главата на Климент Охридски.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Monasteries and Pilgrimages“. Discover Veria. Посетено на 9 август 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου Ημαθίας“. Μοναστήρια της Ελλάδος. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 18.
  4. „Ιερά Μονή Τιμίου Προδρόμου“. Ιερά Μητρόπολη Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας. Посетено на 31 мај 2014.
  5. ΙΕΡΑ ΜΟΝΗ ΤΙΜΙΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ – ΣΚΗΤΗ ΒΕΡΟΙΑΣ
  6. „Честната глава на свети Климент Охридски ще бъде посрещната в град Варна“. Архивирано од изворникот на 22 јуни 2013. Посетено на 4 јуни 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]