Илиџиево (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Илиџиево
Δήμος Χαλκηδόνας
Dimos Chalkidonos - Central Macedonia.svg
Општина Илиџиево на картата на областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Вардарија
Население: 35 145 (2001)
Седиште: Куфалово
Нас. места: 17
Пошт. бр.: 570 07
Пов. бр.: 23910-2
Портал: dimos-chalkidonos.gr/

Илиџиево (грчки: Δήμος Χαλκηδόνας, Димос Халкидонас) — општина во Солунскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е гратчето Куфалово.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Илиџиево е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Илиџиево, Кавакилево и Куфалово.

Општинска единица Илиџиево[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Илиџиево на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината има 10 001 жител и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Илиџиево
 • село Илиџиево (Јајлаџиево, Јајлаџик, Χαλκηδόνα, Халкидона) (3 749 жители)
 • Општински оддел Даутово
 • село Даутово (Даутче, Даутчи; Ελεούσα, Елеуса) (562 жители)
 • Општински оддел Зорбатово (2 433 жители)
 • село Зорбатово (Μικρό Μοναστήρι, Микро Монастири) (1 460 жители)
 • село Лудијас (Λουδίας; прв. Νέα Ζωή, Неја Зои) (973 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Крџалиево
 • Општински оддел Сарачево
 • село Сарачево (Сараклово, Сараџе, Сараџар; Βαλτοχώρι, Валтохори) (314 жители)
 • Општински оддел Чохалари

Општинска единица Каваклиево[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Каваклево на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Каваклиево (Δήμος Αγίου Αθανασίου) има 14 387 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Каваклиево
 • село Каваклиево (Άγιος Αθανάσιος, Агиос Атанасиос) (4 846 жители)
 • Општински оддел Бугариево
 • село Бугариево (Νέα Μεσημβρία, Неја Месимврија) (2 343 жители)
 • Општински оддел Ватилак
 • село Ватилак (Кадиќој; Βαθύλακκος, Ватилакос) (2 198 жители)
 • Општински оддел Ингилизово
 • Општински оддел Коритен
 • село Коритен (Ξηροχώρι, Ксирохори) (647 жители)
 • село Балејка (Μπαλαίικα; прв. Ливадион, Λιβάδιον) (33 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Топчиево

На територијата на општинската единица се наоѓа и некогашното село Дрмица (Димари).

Општинска единица Куфалово[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Куфалово на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Куфалово (Δήμος Κουφαλίων) има 10 757 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Куфалово
 • град Куфалово (Κουφάλια, Куфалија) (8 102 жители)
 • Општински оддел Доганџиево (2 655 жители)
 • село Доганџиево (Πρόχωμα, Прохома) (1 294 жители)
 • село Аиево (Ехлово или Јахали; Ακροπόταμος, Акропотамос) (698 жители)
 • село Караглово (Кара Оглу; Καστανάς, Кастанас) (901 жител)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]