Иматија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иматија
Περιφερειακή ενότητα Ημαθίας
Округ
Општини во округот Иматија
Општини во округот Иматија
Иматија во Грција
Иматија во Грција
Координати: 40°35′N 22°15′E / 40.583° СГШ; 22.250° ИГД / 40.583; 22.250Координати: 40°35′N 22°15′E / 40.583° СГШ; 22.250° ИГД / 40.583; 22.250
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарБер
Управа
 • УправникКостас Карапанајиотидис
Површина
 • Вкупна1.701 км2 (657 ми2)
Население (2021)
 • Вкупно136.602
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Поштен. бр.59x xx
Повик. бр.233x0
Рег. таб.HM
Мреж. местоimathia.gr

Иматија (грчки: Ημαθία) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Бер. Подрачјето на округот се совпаѓа со она што традиционално го нарекуваме „Берско“. Денешниот округ е именуван по долномакедонската област Ематија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Североисточниот дел на Иматија, заедно со долното течение на реката Вистрица ја образуваат огромна плодната рамнина Урумлак, позната произведува по одгледувањето на овошни култури како праската и јагодата. Голем дел од населението живее на ова подрачје, каде се наоѓаат градовите Гида и Бер. Иматија има и мал брег на Солунскиот Залив околу устието на Вистрица. Западниот дел на округот е планински. Највисока планина е Каракамен, која се издига на 2.052 м кај Негуш. Јужно од Бистрица, во јужниот на Иматија се протегаат и делови од планината Шапка. Иматија административно се граничи со окрузите Пиерија на југ, Кожани на запад, Постол на север и Солун на исток. Има претежно средоземна клима со топли суви лета и благи врнежливи зими.

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Иматија се дели на 3 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 27 населени места и сочинуваат околу 15% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 20.500 Македонци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]