Гребен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гребен
Περιφερειακή ενότητα
Γρεβενών
Округ
Општии во Гребен
Општии во Гребен
Гребен во рамките на Грција
Гребен во рамките на Грција
Координати: 40°00′ СГШ 21°20′ ИГД / 
Земја Грција
Област Западна Македонија
Админ. центар Гребен
Површина
 • Вкупна 2.291 km2 (885 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 31.757
 • Густина 14/km2 (36/sq mi)
Пошт. бр. 51x xx
Пов. бр. 24620, 24920
ISO 3166 GR-51
Рег. таб. ΡΝ
Мреж. место grevena.gr

Гребен (грчки: Περιφερειακή ενότητα Γρεβενών) — округ во Егејска Македонија (денес Грција). Администратицен центар е градот Гребен (Гревена). Голем дел од округот е планински, што го прави Гребен еден од најслабо населените окрузи во Грција. Создаден во 1967 г. од стариот округ Гребен-Кожани, во која што главен град бил Кожани. Се граничи со окрузите Јанина (Епир) на запад, Костур на северозапад, Кожани на север и исток, Лариса на југоисток и Трикала на југ.

Во планините спаѓаат Пинд на запад, Хасија на југозапад и југ и Црвена Гора на североисток. Најдолгата река е Бистрица која што тече низ источниот, централниот и северниот дел на округот.

Економијата на регионот се потпира на сточарство и земјоделство, екотуризам, шумска индустрија и скијачкиот центар Василица, којшто е популарна дестинација за зимските одмори.

Транспорт[уреди | уреди извор]

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Гребен се дели на 2 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Окрузи во Грција