Гребен (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гребен
Γρεβενά
Саат-кулата во Гребен
Саат-кулата во Гребен
Гребен is located in Грција
Гребен
Гребен
Координати: 40°05′N 21°25′E / 40.083° СГШ; 21.417° ИГД / 40.083; 21.417Координати: 40°05′N 21°25′E / 40.083° СГШ; 21.417° ИГД / 40.083; 21.417
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
Управа
 • ГрадоначалникГеоргиос Нуцос
Површина
 • Вкупна461,4 км2 (1,781 ми2)
Надм. вис.&10000000000000530000000530 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно15.481
 • Густина3,4/км2 (8,7/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.511 00
Повик. бр.24620
Рег. таб.ΡΝ
Мреж. местоdimosgrevenon.gr
Панорама на градот Гребен, со сарајот на Вели бег. 1900 година. Фотографирано од браќата Манаки (скршена плоча).

Гребен (грчки: Γρεβενά, Гревена) — град и општина во периферијата Западна Македонија во Егејска Македонија и административен центар на Гребенскиот округ. Има 10.177 жители и се наоѓа на околу 400 км од Атина и 180 км од Солун.

Низ градот тече Гребенска Река која извира од Пинд и се влева во Бистрица.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.