Прејди на содржината

Црвена Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвена Гора
Βούρινος
Највисока точка
Надм. вис.1.866 м [1]
Друго имеΒούρινος
Географија
Црвена Гора на карта

Карта

МестоГребенско, Кожанско, Егејска Македонија (денес во Грција)

Црвена Гора (грчки: Βούρινος, Вуринос) — планина на југот на Егејска Македонија, на околу 10 км југозападно од градот Кожани и околу 20 км југоисточно од градот Гребен. Се издига на надморска височина од 1.866 м, северно од реката Бистрица кај планините Камбуница и Сињак. Северните падини и пониските делови се прекриени со шуми, а повисоките предели се степолики.

Населени места[уреди | уреди извор]

Најблиски населени места се селата Драгодалишта, Радовишта, Сфилци, Сачишта, Венци, Варише и други.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]