Кожански Планини

Координати: 40°18′55″N 21°46′27″E / 40.3154° СГШ; 21.7741° ИГД / 40.3154; 21.7741
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кожански Планини
Κοζάνης Βουνά
Кожански Планини на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.952 м
Координати40°18′55″N 21°46′27″E / 40.3154° СГШ; 21.7741° ИГД / 40.3154; 21.7741
Географија
МестоКожанско, Егејска Македонија

Кожански Планини (грчки: Κοζάνης Βουνά) — планина во Кожанско, Егејска Македонија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа група на ниски планини/ридови се издигаат 300 м над околината. Го оградуваат градот Кожани (720 м). Карпите се варовнички. Највисок врв е Свети Илија (Προφήτης Ηλίας, Профитис Илијас), од мештаните наречен Псилос Ајлијас (Ψηλός Αηλιάς, во прев. Висок Свети Илија).[1]

Во месноста Палиоспита (900 м), на 6 км од Кожани има престојувалиште кое располага со 5 легла. Од престојувалиштето лесно се стасува до врвот.[1]

Врвови
Име Грчки Висина Местоположба
Свети Илија, Профитис Илијас Προφήτης Ηλίας, Ψηλός Αηλιάς 952 м[1] СЗ од Кожани
Синикли, Сеникли, Ипириотика Ηπειρώτικα, Σινικλή, Σενικλή 821 м[1] СИ од Кожани
Кајас, Кидониес Κυδωνιές, Καγιάς 836 м[1] ЈЗ од Кожани и И од Коџа Матли
Манѕи Рахи Μαντζή Ράχη 847 м[1] СИ од Кожани
Аридаг, Мелисовуно, Мелисовуни Μελισσόβουνο, Μελισσοβούνι, Αρί Ντάγ 933 м[1] З од Кожани и СИ од Коџа Матли
Бука Петра Μπούκα Πέτρα 806 м[1] СИ од Кожани

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 409. ISBN 978-960-86676-6-2.