Голомбар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голомбар
Голомбар is located in Грција
Голомбар
Голомбар
Местоположба на Голомбар во Грција
Највисока точка
ВрвКоџа
Надм. височина1.117 м
Координати41°17′53″ N; 24°21′07″ E / 41.298° СГШ; 24.352° ИГД / 41.298; 24.352Координати: 41°17′53″ N; 24°21′07″ E / 41.298° СГШ; 24.352° ИГД / 41.298; 24.352
Географија
МестоДрамско, Егејска Македонија

Голомбар или Голумбар (грчки: Τουλουμπάρι, Тулубари) — планина во Драмско, Егејска Македонија. По неа минува границата меѓу општините Драма и Бук. Највисок врв е Коџа, со 1.117 метри. Други врвови се Караѓоз (1.055 м) и Рахишта (1.009 м). Сместена е меѓу планините Боздаг на северозапад и Урвил на југоисток.

Името на планината доаѓа од голѫбъ („гулаб“) и подоцнежната наставка -ар. За архаичното потекло на името сведочи и зачуваниот носен изговор на јусот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Иванов, Йордан Н. Местните имена между Долна Струма и Долна Места, София, БАН, 1982, стр. 99.