Гулаб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гулаб
Rock dove - natures pics.jpg
Гулаб (Columba livia domestica) во лет
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Columbiformes
Семејство: Columbidae

Од сите диви гулаби (Columba livia) потекнуваат домашните видови на гулабите.

Изглед[уреди | уреди извор]

Должината на гулабот изнесува 32-34 cm, распонот на крилјата околу 63 cm, должината на опашката 10 cm, а тежи околу 330 г. Женката е нешто помала од мажјакот. Во својата основна форма е со сива боја и зелени и виолетови одблесоци на главата и вратот, но градските форми се појавуваат во најразлични бои. На крилјата се наоѓаат две црни ленти и еден обоен црн прстен околу вратот. На долниот дел од грбот се наоѓаат посветли пердуви. Женката е со нешто посветла боја и има значително помал сјај на градите и вратот. Со помош на зашилените крилја гулабот лета вешто и брзо.

Домашни гулаби се хранат со пченица

Исхрана[уреди | уреди извор]

Гулабот се храни со зрна од житарици, коров, репки, моркови, грашок и лен. Иако за време на сеидбата, гулабите јадат жито или друг житни растенија, тие јадат многу повеќе семки од различни видови на коров, на кои што им придаваат предност дури и кога имаат избор, затоа гулабите се покорисни од она што се мисли.

Размножување[уреди | уреди извор]

Додека дивите варијанти на гулаби гнездата ги градат на стрмни карпи, градските гулаби за таа цел користат мостови, издадености над прозорци и слични градби. Женката до три пати годишно снесува во гнездото по две јајца. Двата родители седат на јајцата и се грижат за младите птички. Исто така, тие остро го бранат подрачјето на гнездење и ги бркаат сите натрапници, клукајќи со клунот. Откако ќе се спарат, мажјаците и женките остануваат заедно до крајот на животот.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Јужна Европа, Југозападна Азија и Северна Африка.

Гулабот во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Гулабот често се јавува како инспирација и тема во уметноста и во популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Народне лирске песме. Београд: Просвета, 1963, стр. 67.
  2. Магор, Каталог 2015. Скопје, 2015, стр. 18.
  3. Johan Volfgang Gete, Pesme. Beograd: Rad, 1964, стр. 31-32.
  4. „Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, Stub kuge. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.
  5. mojvideo.com, Prince - Ehen doves cry (посетено на 30.1.2016)
  6. Branimir Štulić svira PLAVI GOLUB - YouTube (пристапено на 12.1.2017)