Лен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лен
Лен
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Млпигиовидни
Семејство: Ленови
Род: Лен
Вид: Лен (обичен)
Научен назив
Linum usitatissimum
L.

Ленот (науч. Linum usitatissimum) — член на родот Linum во семејството на леновите (Linaceae). Потекнува од подрачјето што се протега од источното Средоземје до Индија.

Ленот е едногодишна зелјеста билка, висока 50-80 сm. Стеблото е тенко, валчесто и слабо обраснато со ситни, долгнавести листови, а на врвот на гранчињата има по еден ситен цвет со сина боја како небо. Плодот е тркалезна чаура со десет семки.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Лен, „Билна аптека“