Прејди на содржината

Јуриј Трифонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуриј Трифонов
Роден 28 август 1925(1925-08-28)
Москва, СССР
Починал 28 март 1981(1981-03-28) (возр. 55)
Москва, СССР

Јуриј Валентинович Трифонов (руски: Юрий Валентинович Трифонов; 1925-1981) - руски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Трифонов е роден во Москва, во 1925 година. Студирал на книжевниот универзитет „Горки“.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Трифонов е претставник на т.н. „урбан стил“ во современата руска книжевност, зашто го прикажува секојдневниот живот на градското население. Исто така, во своите дела ги обработува историските настани од времето на граѓанската војна во која учествувале татко му и стрико му. Во раната фаза од кариерата, неговиот роман „Студенти“ бил награден со Сталиновата награда. Негови поважни дела се: „Размена“, „Долго збогување“, „Старецот“, „Куќата на насипот“ и „Исчезнување“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Riba, patka, vodozemac: Priče o životinjama (Priredila Ljubica Arsić). Beograd: Laguna, 2014, стр. 304.