Грашок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грашок
Peas in pods - Studio.jpg
Семе и мешунка
Целото растение: Pisum sativum
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Потсемејство: Глушини
Род: Грашок
Вид: P. sativum
Биномен назив
Pisum sativum
L.

Грашокот е растение во вид на ползавец. Неговите плодови се издолжени мешунки, а семето е тркалезно. Семето се користи во исхраната.

Галерија[уреди | уреди извор]