Слива (планина)

Координати: 40°42′56″N 21°00′58″E / 40.7155° СГШ; 21.0161° ИГД / 40.7155; 21.0161
Од Википедија — слободната енциклопедија
Слива
Βροατσέρια / Sllivë
Слива на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.414 м
Координати40°42′56″N 21°00′58″E / 40.7155° СГШ; 21.0161° ИГД / 40.7155; 21.0161
Географија
МестоДолна Преспа, Егејска Македонија
Деволско, Албанија
Карта

Слива (грчки: Βροατσέρια, албански: Sllivë, Slliva) — планина во Долна Преспа, на границата меѓу Албанија и Егејска Македонија во Грција. Практично претставува срт на Сува Гора.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината е сместена во Преспа, меѓу Големото Преспанско Езеро на север и Малото Преспанско Езеро на југ. Егејскиот дел на планината е во Националниот парк „Преспа“ и е вклучен во мрежата на зашитени подрачја Натура 2000. По планината минува албанско-грчката граница, т.е. граничните пирамиди бр. 10 - 19. Највисок врв е Слива со 1.414 м (гран. пир. бр. 12), кој се наоѓа на албанска територија. На север превојот Урида до дели од сртот Калуѓер. Планината се протега во насока север-југ. На запад на албанска територија се селата Церје, Ракицко и Шуец, а на исток на грчка територија се остатоците на селото Орово, денешното село Граждано и остатоците од Трново.[1]

Сочинета е од варовнички карпи.[1]

Врвови[уреди | уреди извор]

Врвовите на планината, дадени по висински редослед,[1] се следниве:

Име Албански/Грчки Височина
(м)
Местоположба Земја
Слива Sllivë, Βροατσέρια, Βροαστέρια 1.414 гранична пирамида бр. 12 Албанија, Грција
Голина Golinë, Γκολίνα, Γκολίνες 1.402 гранична пирамида бр. 14 Албанија, Грција
Мизес Mizes Madhe, Μίζες 1.356 гранична пирамида бр. 19 Албанија, Грција
Гапан Gogozit, Γκογκόζιτ, Γάπαν 1.326 гранична пирамида бр. 18 Албанија, Грција
Анторахи Ανθορράχη 1.311 гранична пирамида бр. 17 Албанија, Грција
Елафи Ελάφι 1.280 Грција
Урида Ουρίντα 1.155 гранична пирамида бр. 10 Албанија, Грција

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 394. ISBN 978-960-86676-6-2.