Авго (Егејска Македонија)

Координати: 39°55′42″N 21°05′54″E / 39.9283° СГШ; 21.0983° ИГД / 39.9283; 21.0983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авго
Αυγό
Авго на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.2.177 м
Координати39°55′42″N 21°05′54″E / 39.9283° СГШ; 21.0983° ИГД / 39.9283; 21.0983
Географија
МестоГребенско, Егејска Македонија и Јанинско, Епир
Матичен венецПинд
Карта

Авго (грчки: Αυγό, во прев. јајце) — планина на границата меѓу Гребенско во Егејска Македонија и Јанинско во Епир.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината е дел од венецот на Северен Пинд. Се протега меѓу венците Василица на север, од која е одвоена со превој на 1.530 м југозападно од с. Периволи (1.260 м) и Мавровуни на југ, од која е одделена со долината Валја Калда (1.360 м) и реката Аркуда, притока на Војуша на запад. Од венецот Пиростија на исток е одвоена со превојот Ставрос или Салатура Ставру (1.640 м) и реката Лумница.[1]

Карпите се офиолити и флиш.[1]

Планината е дел од Националниот парк „Пинд“ од 1966 г. како и од Националниот парк „Северен Пинд“ од 2003 г. Обрасната е со црни борови, буки, шимшири и други видови. Дел е од мрежата на заштитени подрачја Натура 2000 (1310002 и 1310003) и прогласена е за место од орнитолошка важност (068).[1]

Искачување[уреди | уреди извор]

До врвот се стасува преку седелото Ставрос или Салатура Ставру (1.640 ) за околу 2,5 часа или од селото Војуша (Вовуса, 1.000 м) за околу 3,5 часа. Европската патека на долги растојанија E6, која оди од Мавровуни и Валја Калда, продолжува за Војуша, Бреза (Дистрато), Самарина и Жужел. Од Валја Калда патеката има разгранок кој тргнува кон Периволи, Авдела, одмориштето Василица, Самарина и Жужел.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Авго Αυγό 2.177[1]
Зјога, Зога Ζιώγα, Ζώγα 1.906[1]
Клефти Рахи, Клефтес Κλέφτη Ράχη, Κλέφτες 1.880[1]
Кондоро Κόντορο 1.440[1]
Кармали Κορμαλή 1.882[1]
Куроблија, Коромилия Κουρομπλιά, Κορομηλιά 1.705[1]
Охиро Зјака, Табури Зјака, Табур 1.540[1]
Панделука Παντελούκα 2.098[1]
Рунга Рахи, Ронка Ρούγγα Ράχη, Ρόγκα 1.440 - 1.187[1]
Скамни Σκάμνη 1.517[1]
Ставрос Σταυρός 1.737[1]
Теменос Τέμενος 2.000 - 1.860[1]
Тока Τόκα 1.878[1]
Цума Кокини, Панде Спини Τσούμα Κοκκίνη, Πάντε Σπίνι 1.418[1]
Фанко Φάγκο 1.589[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 369. ISBN 978-960-86676-6-2.