Фламбуро

Координати: 40°05′36″N 21°43′47″E / 40.0933° СГШ; 21.7297° ИГД / 40.0933; 21.7297
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фламбуро
Αετορράχη
Фламбуро на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.264 м
Координати40°05′36″N 21°43′47″E / 40.0933° СГШ; 21.7297° ИГД / 40.0933; 21.7297
Географија
МестоГребенско / Кожанско, Егејска Македонија
Карта

Фламбуро или Аеторахи (грчки: Αετορράχη , Φλάμπουρο) — планина во Гребенско, Егејска Македонија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината се наоа во источниот дел на Гребенско, на границата со Кожанско. Сместена е меѓу планините Бунаса на југ и Црвена Гора на север. На стари карти се води како Фламбуро, а на поновите се смета за дел од Црвена Гора. Реката Бистрица ја оградува од југ и исток, а од север долината на реката Пиксари ја двои од Црвена Гора.[1]

Карпите се офиолити.[1]

До врвот Аетовуни (Орлов Врв/Орлово) се стасува од кожанското село Сфилци (680 м) за околу 4 часа.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Аеторахи Αετορράχη 1.254[1] во централниот дел
Аналипси Ανάληψη 1.121[1] во Ј дел
Аркуда, Аетофолија Αρκούδα, Αετοφωληά 1.240[1]
Кастраки Καστράκι 1.126[1] во И дел
Кофтерорахи, Кастерорахи Κοφτερόρραχη, Κοστερόρραχη 1.000 - 800[1]
Мало Кастраки, Кастраки Μικρό Καστράκι, Καστράκι 1.100[1] во И дел
Панес, Падес Πάνες, Πάδες 1.110[1] во ЈИ дел, З над Скумција
Статкос, Пагидистра Σταθάκος, Παγιδίστρα 1.000 - 800[1]
Стерниада, Стирнара Στερνιάδα, Στηρνάρα 1.085[1] во централниот дел
Тумбанос Τούμπανος 1.100[1] во централниот дел
Факиоло, Факиоли Φακιόλο, Φακιόλι 1.116[1] во централниот дел, И над Ториште
Фламбуро Φλάμπουρο 1.140[1] во Ј дел
Фунда Φούντα 1.000[1] во централниот дел, И над Ториште
Аспроес Ασπρόες 911[1] во СИ дел
Вуртопос Βουρτόπος 980[1] во централниот дел
Капсали, Капсали Рахи Καψάλι, Καψάλη Ράχη 908[1]
Кутрули, Кутру Κουτρούλη, Κουτρού 881[1] во СЗ дел
Ксировуни, Ксеровуни Ξηροβούνι, Ξεροβούνι 969[1] во СЗ дел
Панделон, Панделони Παντελόν, Παντελόνη 960 - 800[1] во Ј дел, И над Палеохор
Пигес, Микри Бара Πηγές, Μικρή Μπάρα 867[1] во ЈИ дел, Ј над Скумција
Пиргос Πύργος 656[1] во Ј дел
Симио, Вигла Σημείο, Βίγλα 829[1]
Тумба, Тумба Рахи Τούμπα, Ντουμά Ράχη 818[1] во С дел, Ј над Сфилци
Чука Τσούκα 864[1] во СЗ дел
Хондро Дендро Χονδρό Δένδρο 810[1]
Псили Рахи Ψηλή Ράχη 953[1] во ЈЗ дел, ЈИ над Ториште
Псили Цума, Гумуса Ψηλή Τσούμα, Γκουμούσα 831[1] во Ј дел, ЈИ над Палеохор

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 1,21 1,22 1,23 1,24 1,25 1,26 1,27 1,28 1,29 1,30 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 362. ISBN 978-960-86676-6-2.