Палеохор (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палеохор
Палеохор во рамките на Егејска Македонија
Палеохор
Местоположба на Палеохор во Егејска Македонија
Палеохор на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501040401

Палеохоргребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Палеохор се води како чисто грчко-муслиманско село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 12 куќи.[1]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]