Одре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одре
Όντρια
Највисока точка
Надм. вис.1.589 м
Географија
Одре
Όντρια на карта

Карта

Местограница на Костурско и Кожанско,
Егејска Македонија, денес во Грција

Одре (грчки: Όντρια или Όδρυα, Одрија) — мала планина во западниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Има издолжен облик со насока исток-запад и по неа минута границата меѓу општините Рупишта (Костурски округ) од север и Горуша (Кожански округ) од југ. На запад е планината Горуша (Војо), поради што Одре често се смета за нејзин огранок. Областа во која се наоѓа Одре се нарекува Костенарија. Највисоки врвови се Големо Одре (Μεγάλα Όντρια) со 1.589 м и Мало Одре (Μικρή Όντρια) со 1.530 м.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Γιώσσης, Χρυσόστομος. Ο Βράχος και τα Όντρια : λαογραφικά, - Αθήνα, 1998.
  2. „ΕΛΛΗΝΟ - ΑΛΒΑΝΙΚΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΗΣ ΣΤΗΝ ΟΡΕΙΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟ - ΑΛΒΑΝΙΚΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ“. Архивирано од изворникот на 2011-11-27. Посетено на 2014-06-08.