Црна Гора (Егејска Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црна Гора
Cherna gora maurovuno IMG 2173.jpg
Поглед на планината Црна Гора од северните падини на Сминица. Лево во далечината се гледа масивoт на Славјанка
Највисока точка
ВрвЦрна Гора
Надм. вис.1.653 м
Географија
Црна Гора на интерактивна карта

МестоСерски и Драмски округ, Егејска Македонија (денес во Грција)
ЗемјаГрција

Црна Гора (грчки: Μαύρο Βουνό, Мавро Вуно, турски: Karadag) — мала планина во североисточниот дел на Егејска Македонија (денес во Грција) и недалеку од границата со Пиринска Македонија (денес во Бугарија). Претставува своевиден центар на историско-географската област Мрвачко. Највисокиот врв го носи истото име Црна Гора (Мавро Вуно) и висок е 1.653 метри. Вториот е висок 1.475 метри и се нарекува Железна Гора (Сидировуни). Планината е сместена на границата помеѓу Серско од запад и Драмско од исток. На север се поврзана со планината Славјанка (Алиботуш или Орвилос) преку седлото Бели Пресеки, а на југозапад со планината Шарлија (Врондус) преку Црвиловското Седло. На југ се наоѓа планината Сминица (или Серски Боздаг; гр. Меникио), сврзана во посредство на седлото Узунџа. Во западното подножје на Црна Гора се наоѓа Крушевската, во источното Елешката, а во јужното Горнобродската Котлина.

Стопанска важност[уреди | уреди извор]

За време на османлиското владеење, планината претставувала главен извор на железна руда (магнетитен песок) за железарската индустрија во Мрвачко. На падините на Црна Гора се сместени некогаш важните рударски и железарски села — Трлис, Старчишта, Долно Броди и Горно Броди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Георгиев, Георги К. "Железодобивната индустрия в Мървашко (планината Алиботуш и съседните и планини)". София, 1953, стр.13-14.