Холомонда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холомонда
Поглед на Холомонда
Највисока точка
Надм. вис.1.165 м
Географија
Холомонда на карта

Карта

МестоХалкидик, Егејска Македонија
Карта

Холомонда (грчки: Χολομών, Χολομώντας) — планина во Егејска Македонија, денес периферија Централна Македонија, Грција. Го зафаќа средшниот и источен дел на полуостровот Халкидик.

Со 1.165 м, Холомонда е највисоката планина на Халкидик. Обрасната е со густа дабова шума. На североисточното подножје се наоѓа селото Леригово, а на југозападното Полигеро.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Холомонда — истоимена река што извира од планината