Полигеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полигеро

Поглед на Полигеро од исток

Полигеро во рамките на Егејска Македонија
Полигеро
Местоположба на Полигеро во Егејска Македонија
Полигеро на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1301010101
Полигеро на Ризницата

Полигеро (грчки: Πολύγυρος, Полигирос) — гратче во Егејска Македонија, Република Грција. Се смета за главен град на Халкидик, а има население од 7.459.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]