Гребенски Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гребенски Планини
Γρεβενών Βουνά
Гребенски Планини на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.180 м
Координати40°07′56″ N; 21°09′29″ E / 40.1322° СГШ; 21.1581° ИГД / 40.1322; 21.1581Координати: 40°07′56″ N; 21°09′29″ E / 40.1322° СГШ; 21.1581° ИГД / 40.1322; 21.1581
Географија
МестоГребенско и Населичко, Егејска Македонија
Карта

Гребенски Планини (грчки: Γρεβενών Βουνά, Гревенон Вуна) — планина во Гребенско и Населичко западна Егејска Македонија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Ова е големо планинско-ридска област во западниот дел на Гребенско, на границата со Кожанско. Претставува југозападен завршеток на планинскиот комплекс Горуша и планинското подрачје Таљар, од кој на север Гребенските Планини се одвоени со реката (Праморица). Од планинската група Василица на југ и југоисток ги дели реката Венетик. Планините се протегаат западно од градот Гребен, и на нив се наоѓаат населените места од областите Мајсторско и Копачко како Бурша (920 м), Мирали (820 м), Тричко (1.000 м), Лунци (990 м), Вреаштино (860 м), Рјахово (810 м), Залово (800 м), Мавран (770 м), Добрани (730 м), Вилија (860 м), Липси (830 м), Ванско (910 м).[1]

Карпите на планината се состојат од конгломерати и песочник.[1]

Планинскиот комплекс го пресекуваат голем број патишта. Патот Гребен - Дуско - Жужел поминува близу до врвот.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Куменци Τραχανάς, Κουμέντσι 1.180[1]
Аеромилос, Палиомилос Αερόμυλος, Παληόμυλος 1.142[1]
Јакупис, Јакуп Γιακούπης, Γιακούπ 1.160[1]
Карвуњарис Καρβουνιάρης 1.117[1]
Корифи, Ѕами Κορυφή, Τζαμί 1.172[1]
Мармарино Алони Μαρμάρινο Αλώνι 1.017[1]
Ксеракас Ξέρακας 1.100[1]
Оглас Ογλάς 1.125[1]
Охиро, Тамбури Οχυρό, Ταμπούρι 1.008[1]
Раховица, Цумес Ραχωβίτσα, Τσούμες 1.028[1]
Селино, Селиос Σέλινο, Σελιός 1.022[1]
Скопија, Хондро Караули Σκοπιά, Χονδρό Καραούλι 1.140[1]
Скопија, Караула Σκοπιά, Καραούλα 1.000[1]
Сорос, Ѕума Σωρός, Τζούμα 1.078[1]
Ѕаферис, Ѕафес Τζαφέρης, Τζαφές 1.014[1]
Церо, Царас Τσάρας, Τσέρο 1.000[1]
Псили Рахи Ψηλή Ράχη 1.113[1]
Вигла Βίγλα 976[1]
Грамени Петра Γραμμένη Πέτρα 959[1]
Бучка, Кастри Καστρί, Μπούτσκα 986[1]
Мегали Рахи Μεγάλη Ράχη 914[1]
Супото Σουποτό 929[1]
Тамбури Ταμπούρι 940[1]
Чука Τσούκα 949[1]
Псили Рахи Ψηλή Ράχη 965[1]
Псилокастро Ψηλόκαστρο 990[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 1,21 1,22 1,23 1,24 1,25 1,26 1,27 1,28 1,29 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 398. ISBN 978-960-86676-6-2.