Праморица

Координати: 40°14′15″N 21°29′00″E / 40.2374° СГШ; 21.4832° ИГД / 40.2374; 21.4832
Од Википедија — слободната енциклопедија
Праморица
Πραμόριτσα
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајНаселичко, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоГоруша кај Жупан
 • координати40°13′39″N 21°05′37″E / 40.2274° СГШ; 21.0936° ИГД / 40.2274; 21.0936
Устие 
 • место
Бистрица кај Трапезица
 • координати
40°14′15″N 21°29′00″E / 40.2374° СГШ; 21.4832° ИГД / 40.2374; 21.4832
Особености на сливот

Праморица (грчки: Πραμόριτσα) — река во областа Населица, Егејска Македонија, десна и втора по големина притока на Бистрица по Венетик.[1][2]

Реката се смета за една од најубавите во денешна Грција. Извира од планината Горуша над с. Жупан и начелно тече во источен правец, но притоа правејќи многу свиоци и повеќепати менувајќи го правецот.[1] Завршува како притока на Бистрица кај с. Трапезица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ποταμός Πραμόριτσα“. Πολιτιστικός Σύλλογος Τσοτυλίου. Посетено на 8 ноември 2019.
  2. „Ένα υπέροχο σκηνικό στον ποταμό Πραμόριτσα“. Newsbeast. Посетено на 8 ноември 2019.