Богатска Река

Координати: 40°24′14″N 21°21′28″E / 40.4040° СГШ; 21.3577° ИГД / 40.4040; 21.3577
Од Википедија — слободната енциклопедија
Богатска Река
Τρανός Λάκκος
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајКостурско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоСаракина кај Костараџа
 • координати40°29′13″N 21°18′33″E / 40.4870° СГШ; 21.3091° ИГД / 40.4870; 21.3091
Устие 
 • место
Бистрица кај Богатско
 • координати
40°24′14″N 21°21′28″E / 40.4040° СГШ; 21.3577° ИГД / 40.4040; 21.3577
Особености на сливот

Богатска Река (грчки: Τρανός Λάκκος, Транос Лакос) — река во Костурско, Егејска Македонија, лева притока на Бистрица.

Опис[уреди | уреди извор]

Реката извира јужно од врвот Гуфа (1.285 м) на планината Саракина. По селото Богатско (по кое е наречена) ја прима лева притока, па се влева во Бистрица.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]