Неришта

Координати: 40°39′24″N 23°37′00″E / 40.6567° СГШ; 23.6166° ИГД / 40.6567; 23.6166
Од Википедија — слободната енциклопедија
Неришта
Βαμβακιά
Местоположба
ЗемјаГрција
КрајЛагадинско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоМавровско Езеро
 • координати40°46′58″N 23°26′42″E / 40.7827° СГШ; 23.4451° ИГД / 40.7827; 23.4451
Устие 
 • место
Бешичко Езеро
 • координати
40°39′24″N 23°37′00″E / 40.6567° СГШ; 23.6166° ИГД / 40.6567; 23.6166
Особености на сливот
Неришта во рамките на Бешик
извор
утока

Неришта[1], Масларска Река[2] или Дриста (грчки: Βαμβακιά, Вамвакија)[3] — река во Лагадинско, Егејска Македонија во сливот на Бешичкото Езеро.[2][1]

Опис[уреди | уреди извор]

Реката извира како канал од обновеното Мавровско Езеро и тече на југоисток низ Мавровската Котлина. Кога ќе дојде до нејзиниот крај кај селото Маслар свртува на југ, двоејќи ја Бешичка Планина на запад од јужниот огранок на Орсова Планина на исток. Во минатото се влевала во ректа Рендина веднаш по селото Рендина, но денес реката е одведена во канал кој се влева во Бешичкото Езеро.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Nigríta GSGS (Series); 4439. 1st ed. Lambert conical orthomorphic spheroid Bessel proj. Prime meridians: Greenwich and Athens. "Reproduced from M.D.R. 610/10395." In collections: Greece 1:100k Topographic Maps. Digital Archive McMaster University. London: War Office. 1944.
  2. 2,0 2,1 2,2 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  3. „Εθνικό Πάρκο Λιμνών Κορώνειας-Βόλβης και Μακεδονικών Τεμπών“ (PDF). Το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας/Ελληνικό Κέντρο Βιοτόπων-Υγροτόπων. Посетено на 2 декември 2023.