Орсова Планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орсова Планина
Κερδύλιο
Орсова Планина на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.100 м
Координати40°46′05″ N; 23°37′09″ E / 40.7681° СГШ; 23.6191° ИГД / 40.7681; 23.6191Координати: 40°46′05″ N; 23°37′09″ E / 40.7681° СГШ; 23.6191° ИГД / 40.7681; 23.6191
Географија
МестоЛагадинско и Серско, Егејска Македонија
Карта

Орсова Планина[1] (грчки: Κερδύλιο или Όρη Κερδύλια) — ниска планина во Лагадинско и Нигритско, Егејска Македонија, северно од Бешичкото Езеро. Некои ја сметаат за дел од Богданска Планина (Бешикдаг), во поширока смисла.[2]

По планината минува границата меѓу Нигритско (на север) и Лагадинско (на југ). Северно од неа се простира Серското Поле, на југ е Бешичка Планина, на запад е Богданска Планина, а на исток се граничи со Струмскиот Залив.[2]

Денешното име Кердилион (Κερδύλλιον) е преземено од античкиот град споменат од Тукидид,[2] ставено согласно грчката политика на присвојување на древномакедонската историја.

Карпите на планината се гнајсови и помалку амфиболити.[2]

До врвот Фундес (1.100 м) се стасува поаѓајќи од Стибан (500 м) за околу 2 часа.[2]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Фундес Φούντες 1.100[2] СИ над Стибан
Анатема Ανάθεμα 1.001[2] во централниот дел
Јаници Γιαννίτσι 1.090[2] СИ над Стибан
Симони Σιμόνι 1.000[2]
Ајанис Αγιάννης 669[2] Ј од црквата „Св. Атанасиј“ кај Омур Беј
Хрвата Αγκαθωτό, Μηλιάρη Πέτρα, Χαρβάτα 850[2] С над Стибан
Ано Амудес Άνω Αμμούδες 640[2] И од Маслар, З од Аспровалта
Арапокефало Αραποκέφαλο 571[2] С од Враста
Ватрали Βατράλι 917[2] СЗ од Аспровалта
Грамени Петра Γραμμένη Πέτρα, Παχυβούνι 611[2] СЗ од Враста
Ѓолбурун Γυμνό, Γκιόλ Μπουρούν 689[2] во централниот дел
Салџа Δάκρυσμα, Σάλτζα 553[2] И од од црквата „Св. Атанасиј“ кај Омур Беј
Драгасија Δραγασιά 800[2] ЈИ над Стибан и СЗ над А
Илиу Мати Ηλίου Μάτι 526[2] С од Аспровалта
Каваларис Καβαλλάρης 721[2] во централниот дел
Камила Καλάμπαρη Ραχώνια, Γκαμήλα 599[2]
Калогрија Καλογριά 740[2] И од Маслар
Каравас Καραβάς 589[2] С од Маслар, Ј од Стибан
Като Амудес Κάτω Αμμούδες 600[2] И од Маслар, З од Аспровалта
Кладудија Κλαδούδια 515[2]
Клисури Κλεισούρι 765[2] во централниот дел
Цикара Κορυφή, Τσικάρα 752[2] СИ над Сулево
Трип Κουμαριά, Τριπ 761[2] С над Стибан
Макриполјанес Μακρυπολιάνες 740 - 680[2] во централниот дел, С од Аспровалта
Карабурун Μαυρορράχη, Καρά Μπουρούν 980[2] СИ над Стибан
Папа Алони Παπά Αλώνι 600[2] С од Аспровалта
Папа Рахи Παπά Ράχη 985[2] СЗ од Аспровалта
Перасма Πέρασμα 646[2]
Пигадија Πηγάδια 826[2] СЗ од Аспровалта
Свети Илија Προφήτης Ηλίας 798[2] И од Сулево, СИ од Ланџа, јужно од црквата „Успение на Пресв. Богородица“ кај Сајта
Рахони Ραχώνι 618[2] во централниот дел
Каранџалак Σκοτεινό, Καραντζηλίκι 573[2] во централниот дел
Циронуки Τσιρονούκι, Τσουρουνούχι 680[2] СИ од Сулево
Фтеруда Φτερούδα 736[2] ЈИ од Маслар, З од Аспровалта
Хрвата Χαρβάτα 780[2] СИ од Ланџа
Псили Рахи Ψηλή Ράχη 580[2] С од Враста

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Верковичъ, Стефанъ (1889). Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи (PDF). С. Петербургъ: Военная Типографія (въ зданіи Главнаго Штаба). стр. 25.
  2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 2,12 2,13 2,14 2,15 2,16 2,17 2,18 2,19 2,20 2,21 2,22 2,23 2,24 2,25 2,26 2,27 2,28 2,29 2,30 2,31 2,32 2,33 2,34 2,35 2,36 2,37 2,38 2,39 2,40 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 405. ISBN 978-960-86676-6-2.