Јарум Каја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јарум Каја
Βράχος
Јарум Каја на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.692 м
Координати41°08′36″ N; 24°20′36″ E / 41.1432° СГШ; 24.3434° ИГД / 41.1432; 24.3434Координати: 41°08′36″ N; 24°20′36″ E / 41.1432° СГШ; 24.3434° ИГД / 41.1432; 24.3434
Географија
МестоДрамско, Егејска Македонија
Карта

Јарум Каја (грчки: Βράχος, Μπουρσάνα) — ниска планина во Драмско, Егејска Македонија. Претставува дел од планината Камбуница.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа мала планина е сместена во југоисточниот дел на Драмско, западно од планинскиот комплекс Урвил (440 м). Се протега на исток од селото Едренеџик (160 м), на североисток од Пазарлар (260 м) и на север Кавакли (370 м).[1]

Карпите на планината се гнајсови. До врвот се стасува од с. Пазарлар за околу 2 часа.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Јарум Каја Βράχος, Γιαρούμ Καγιά 692[1] во централниот дел
Ѓуврек Ξεροβούνι, Γκιουβρέκ Λόφος 521[1] СИ од Пазарлар
Пазарлар Πλαγιά, Παζαρλάρ 621[1] СИ од Пазарлар

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 394. ISBN 978-960-86676-6-2.