Ипсарио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ипсарио
Υψάριο
Поглед на Ипсарио
Највисока точка
Надм. вис.1.206 м
Друго имеΥψάριο
Географија
Ипсарио на карта

Карта

МестоТасос, Егејска Македонија

Ипсарио (грчки: Υψάριο) — планина на островот Тасос, југоисточна Егејска Македонија. Највисокиот врв, кој го носи истото име, е висок 1.206 метри. Туристичката патека за искачување на врвот почнува од селото Потамија и трае околу 3 часа, поради големата висинска разлика со поаѓалиштето. Југозападната страна на Ипсарио е значително порамна[1]. До врвот на планината се стасува и со автомобил по земјен пат кој минува од другата страна на планината.

Врвот нуди поглед на целиот остров, како и на соседниот врв Агиос Илијас (Свети Илија).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Weingartner, Herbert (1994). Die Insel Thasos - eine physisch-geographische Synthese. Salzburg: Institut für Geographie der Universität Salzburg. стр. 90-91, 128.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]