Кестени

Координати: 41°01′50″N 24°33′40″E / 41.0305° СГШ; 24.5610° ИГД / 41.0305; 24.5610
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кестени
Καστανιές
Кестени на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.009 м
Координати41°01′50″N 24°33′40″E / 41.0305° СГШ; 24.5610° ИГД / 41.0305; 24.5610
Географија
МестоКавалско, Егејска Македонија
Карта

Кестени (грчки: Καστανιές, старо Κεστενές) — планина во западниот дел на Кавалско, Егејска Македонија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината се протега североисточно од Чапранди Чифлик и претставува јужен продолжеток на Урвил (Чалдаг), од кој е одвоен со превој северно од Караџова, каде почнуваат спротивните реки Али Кури и Чај, притока на Чинар.[1]

Карпите се состојат од кристални варовници и гнајс.[1]

По карпите кај селото Каја Бунар во југоисточното подножје на планината се одвива искачување по карпи.[1]

До врвот се стасува од селото Караџова (500 м) за околу 2 часа.[1]

Врвови
Име грчки Висина (ма) Местоположба
Кестени Καστανιές, Κεστενές 1.009[1]
Деде, Дедедаг Άγιος Νικόλαος, Ντεντέ Ντεντέ Νταγ 689[1]
Горно Домасли Άνω Ντομασλή 861[1]
Δρυότοπος 680[1]
Долно Домасли Καρυδιές, Κάτω Ντομασλή 680[1]
Сарибурун Μύτικας, Σαρή Μπουρούν 560[1]
Кајнак Οξυές, Καϊνίκ 940 - 800[1]
Ορόσημο 554[1]
Πλαγιά 813[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 404. ISBN 978-960-86676-6-2.