Лути Рид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лути Рид
Σύμβολο
Планините Кушница и Лути Рид меѓу Кавалскиот Залив на исток, Драмското Поле на север, Серското Поле на северозапад, Богданска Планина на запад и Струмскиот Залив на југозапад
Највисока точка
ВрвКозница
Надм. височина694 м
Географија
Лути Рид is located in Грција
Лути Рид
Местоположба на Лути Рид во Грција
ЗемјиГрција
ОкрузиКавала
Координати40°50′59″ N; 24°12′06″ E / 40.8497° СГШ; 24.2017° ИГД / 40.8497; 24.2017Координати: 40°50′59″ N; 24°12′06″ E / 40.8497° СГШ; 24.2017° ИГД / 40.8497; 24.2017

Лути Рид, наречен и Чиста Планина[1] или Карабаир[2] (грчки: Σύμβολο, Символо; турски: Çista Orman) — ниска планина во источниот дел на Егејска Македонија со висина од 694 м.

Сместена е на територијата на општината Кушница, на западниот брег на Кавалскиот Залив, во правец југозапад-североисток. На северозапад рекатата Лаџа (Мармара, Ксиропотамос или Илиџе Дере) ја дели од планината Кушница. Едно од имињата доаѓа од селото Чиста кое се наоѓа на планината.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Страшимировъ, Антонъ (1918). Въ южните земи. София: Издава Благотворителния фондъ „Борис князь Търновски“ при щаба на Х п. Бѣломорска дивизия. стр. 17, 174, 178–182.
  2. Иванов, Йордан. „Местните имена между Долна Струма и Долна Места“. София, БАН, 1982, стр. 1548.