Лонгос (планина)

Координати: 40°06′56″N 23°50′34″E / 40.1156° СГШ; 23.8427° ИГД / 40.1156; 23.8427
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лонгос
Αστραποκαμένο
Лонгос на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.823 м
Координати40°06′56″N 23°50′34″E / 40.1156° СГШ; 23.8427° ИГД / 40.1156; 23.8427
Географија
МестоХалкидик, Егејска Македонија
Карта

Лонгос или Астрапокамено (грчки: Αστραποκαμένο) — планина на полуостровот Халкидик, Егејска Македонија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината има долгнавест облик и се наоѓа на полуостровот Ситонија, средниот крак на Халкидичкиот Полуостров.[1]

На разни постари карти Лонгос е обележана како Итамос (Ίταμος). Во древномакедонско време се нарекувала Ситонија (Σιθωνία), што е споменато во Херодот.[1]

Карпите се сочинети од гранит и шкрилци.[1]

Планината, како и целиот полуостров е обрасната со борови и е дел од мрежата на заштитени подрачја Натура 2000 (1270002 и 1270014). Прогласена е и за место од орнитолошка важност (036). Вклучена е во списокот на светско наследство на УНЕСКО (природно и културно) во 1988 г. (454).[1]

До врвот се стасува од селото Партиноне (300 м) за 2 часа.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Астрапокамено Αστραποκαμένο, Αστραποκαμένο Πεύκο 823[1] во средниот дел
Ајнајтис, Катарти Αϊναΐτης, Κατάρτι 527[1]
Аспроховрос Ασπρόχοβρος 600[1] во Ј дел, С над Шиќа
Зорба Петра Ζορμπά Πέτρα 580[1] во средниот дел
Карвунас Καρβουνάς 566[1]
Кокини Тумба, Паклара Κοκκώνη Τούμπα, Πάκλαρα 595[1]
Костас Κώστας 720[1]
Макривуна Μακρυβούνα 535[1] во Ј дел, СЗ над Шиќа
Драгуделис, Керасия Ντραγουδέλης, Κερασιά 688[1]
Ститури Στηθούρι 600[1]
Драгџели, Псилос, Итамос Ψηλός, Δραγτζέλι/Ντραγτζέλι, Ίταμος 751 [1] во ЈИ дел, З над Сарти

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 368. ISBN 978-960-86676-6-2.